27 Kasım 2011 Pazar

İlk Çalıştayımız 16 Nisan 2011
Slow Food Balkon Bahçeleri Konviviyumu ve Emanetçiler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ilk Balkonda Bitki Yetiştirme Çalıştayı 16 Nisan 2011 Pazar günü gerçekleştirildi. Ücretsiz yapılan çalıştayda Balkon Bahçeciliği temel ilkeleri üzerine eğitim verildi.

Akdeniz ülkelerinde Küçük Çiftçi ve Alternatif Gıda Projesi üzerinde çalışan Julia ve Matthias çiftinin eğitmen olarak yer aldığı çalıştayda, doğru saksı seçimi, balkonda bitki yetiştirmek için kullanılan malzemeler, toprak seçimi gibi konular ele alındı. Fidelerin şaşırtma usulüyle saksıya geçirilmesi, sıralı dikim, bitkilerin besin ihtiyaçları gibi temel konuların ele alındığı çalıştayda şehirde yaşayan insanların balkonlarında yetiştirebilecekleri marul, biber, domates, reyhan gibi bitkilere ve bakımlarına değinildi.
Amacımız
şehirli tüketiciye gıdasının nereden geldiğini hatırlatmak ve tüketiciyi gerçek gıdayı aramaya ve sorgulamaya teşvik etmek.
Endüstriyel gıda tarafından çevrelenen şehirli tüketicinin kendi gıdasını yetiştirmesine önayak olmak. Şehirde yaşayanların gıdamızı yetiştiren çiftçilerle yakınlaşmasını sağlamak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder